297
1.2k shares, 297 points
yeniden-dirilecekler
yeniden-dirilecekler

Rusya Savunma Bakanı, Klonlama Yoluyla 3 Bin Yıllık İskit Ordusunu Yeniden Diriltme Planını Açıkladı.

Sadece yirmi yıl önce, Sibirya’daki arkeologlar bir ömür boyu keşif yaptılar. Tuva Cumhuriyeti’nde gömülenler, atlarıyla birlikte 3.000 yıllık İskit savaşçıların kalıntılarıydı. Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu, dinlenmelerine izin vermekle yetinmeyen Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu, şimdi de onları klonlama planlarını açıkladı.

Bir Tuva yerlisi olan Shoigu, bu niyetlerini Geçen hafta Rus Coğrafi Topluluğu’nun çevrimiçi oturumunda ortaya koydu, Antik Kökenlere göre . Shoigu sadece bu örgüte liderlik etmiyor, aynı zamanda toplantıya katılan Devlet Başkanı Vladimir Putin’in en güçlü müttefiklerinden biri. En şaşırtıcı olanı Shoigo’nun sözde golleriydi.

Savunma bakanı, Sibirya permafrosta muhafaza edilen DNA bolluğuna atıfta bulunarak “3.000 yıllık olağanüstü İskit gömülerinin potansiyelinden” bahsetti. Shoigo, ruhları kızdırmamak için kazılarda bir şamanın bulunmasını emretmişti ve şimdi görünüşegöre Daily Mail’e göre ölülerden oluşan bir ordu kurmayı planlıyor.

“Tabii ki, organik maddeyi bulmayı çok isteriz ve bunu neyin takip edeceğini anladığınıza inanıyorum.” dedi. “Koyun Dolly olmasa bile, bundan bir şeyler yapmak mümkün olurdu. Genel olarak çok ilginç olacak.”

Bu resmi bir toplantı olsa da ve Shoigu’nun sözleri oldukça açık olsa da, bazı analistlere göre duyuru ikili bir siyasi amaca hizmet edebilir. Rusya yakın zamanda Ukrayna sınırına yaklaşık 100.000 asker konuşlandırdı ve antik savaşçıları klonlamakla ilgili fantastik bir hikaye, Kremlin’in propaganda makinesi tarafından pişirilen bir dikkat dağıtıcı olabilir.

Bununla birlikte, “Krallar Vadisi” olarak adlandırılan bölgede ortaya çıkarılan kalıntılar çok gerçektir ve daha dikkat çekici olamazdı. Buradaki kazılar 1998 yılında, Rus ve Alman arkeologlardan oluşan bir ekibin bundan üç yıl sonra “Arzhan 2” höyüğünden mezarları ortaya çıkarmaya başlamasıyla başladı.

 

Ancak 2018’de Shoigu, Rus ve İsviçreli uzmanlar tarafından yürütülen kazıları başlattı ve kalıntıların kurtarılmasını denetlemek için bir şaman getirdi. İskitler İran kökenli göçebe savaşçılardı ve 7. ve 3. yüzyıl arasında Çin’in kuzey sınırlarından Karadeniz’e kadar Avrupa bozkırını tuttular, B.C.

Baş arkeolog Timur Sadykov, “En ilginç buluntu, at koşumları unsurlarıyla at kurban kalıntılarıydı.” dedi. “Bu, kurganların Krallar Vadisi’nin anıt yelpazesine olan kültürel aidiyetini bir kez daha doğrulamamaktadır … ritüel at kurban izlerinin de bulunduğu yer.”

İskit At Ekipmanları

Skit savaşçıları genellikle atlarıyla birlikte gömüldü. Güvenilir steedlerinin kalıntılarını bulmak tamamen şaşırtıcı değildi, ancak savaşçıların onları kurban ettiğine dair kanıtlar vardı. En şok edici olanı, elbette, Rus devletinin bu savaşçıları hayata döndürmek ve modern ordusunu desteklemek isteyebileceği iddialarıydı.

Rus Coğrafi Topluluğu’nun Ekim 2020’de sona eren seferinin üçüncü sezonu bu kalıntıları verdi. Fosilleşmiş kemiklerin keşfi kendi değerine göre kesinlikle inanılmaz olsa da, kurum klonlama amacıyla permafrosta organik madde bulma hedefini açıkça ifade etmiştir.

“Orada zaten birkaç sefer gerçekleştirdik; bu büyük bir uluslararası keşif gezisidir,” dedi Shoigu Sputnik News’e göre . “Pek çok şey doğrulandı, ama yapılması gereken çok şey var.”

Unilad’a göre en eski kalıntılar .C 9. 14 Nisan’daki duyuruda Koyun Dolly’ye göz kamaştırıcı bir gönderme yer aldı. Ünlü dolly, Temmuz 1996’da İskoçya’nın Edinburgh kentindeki Roslin Enstitüsü’nün başarısını açıkladığı ilk memeli oldu ve küresel manşetlere çıktı.

Sergei Shoigu ve Vladimir Putin

Nihayetinde, Rusların eski bir orduyu hayata döndürmek için gösterdiği iddia edilen çabaların ne kadar gerçek olduğu belli değil. Bunu sadece zaman gösterecek olsa da, 2017 PBS raporu, bunun gibi devlet destekli ifşaatlara ne kadar şüpheyle yaklaşılacağını ölçmede yararlı olabilir.

Bu özel araştırmaya göre, hem Kremlin hem de Rusya medyası, Rus devletinin uluslararası sahnede yaptığı işlere kadar suları bulandırmak için hem yanlış hem de dezenformasyon üretmek için birlikte çalışıyor. Bunun gibi medya öğelerinin birlik manevralarından mı yoksa tamamen samimi mi olduğu şu ana kadar bilinmezliğini koruyor.

Kaynak: allthatsinteresting.com


Like it? Share with your friends!

297
1.2k shares, 297 points

What's Your Reaction?

Şaşırdım Şaşırdım
1
Şaşırdım
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Beğenmedim Beğenmedim
1
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Komik Komik
2
Komik
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Caner Engin Faysal
Gazeteci, yazar, web master Haber ve Reklam işleri