gunes_nasa
gunes_nasa

Güneş’te dev bir delik ortaya çıktı

1 min


163
543 shares, 163 noktalar

Güneş’te dev bir delik ortaya çıktı… Dünya’nın 30 katı büyüklüğünde

Güneş’te 2. dev bir delik ortaya çıktı ve cuma gününe kadar Dünya’ya 1,8 milyon mil hızla Güneş rüzgarları gönderebilir.

 

Geçtiğimiz günlerde Güneş’te Dünya’nın 30 katı büyüklüğünde bir koronal delik keşfedilmesinden sonra ikinci bir delik daha ortaya çıktı. İlki kadar büyük olmasa da yeni koronal deliğin de 18 ila 20 Dünya büyüklüğünde olduğu belirtiliyor.

Koronal delikler, uydulara zarar verebilecek ve Dünya’ya ulaşırlarsa çarpıcı auroraları ortaya çıkarabilecek Güneş rüzgarlarına neden olur. Bilim insanları, bu rüzgârların bazı bölgelerde kutup ışıklarını tetikleyebileceğini söyleseler de altyapıya zarar vermelerinden endişe etmiyorlar.

Reading Üniversitesi’nde uzay fiziği profesörü olan Mathew Owens, Güneş’in yaklaşık her 11 yılda bir gerçekleşen aktivitesinde zirveye yaklaştığı için, bu deliklerin Güneş’in ekvatorunun yakınında görünme olasılığının daha yüksek olduğunu söyledi.

University College London’da uzay ve iklim fiziği profesörü olan Daniel Verscharen de koronal deliğin şeklinden ziyade konumunun ilginç olduğunu söyledi.


Like it? Share with your friends!

163
543 shares, 163 noktalar

Bu habere bir tepki vermek ister misin! Aşağıdan seç, tıkla

Şaşırdım Şaşırdım
1
Şaşırdım
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm

Yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

erhanbasyayla

İzmir - Foça doğumlu. İstanbul'da yaşıyor. New York Film Acedemy mezunu. (Film & Video Arts) facebook.com/erhan.basyayla