2. el araç fiyatları artışa geçti

1 min


236
574 shares, 236 points
ikinci-el
ikinci-el

2022 yılının 6’ıncı ayına kadar ikinci el araç fiyatlarının artması öngörülüyor. Yıl sonu Türkiye’de 6.5 milyon 2.el araç satışı tahmin edilmekte.

Sıfır araç üretiminde çip ve hammadde krizinin 6 ile 9 ay arasında çözülebileceği ifade ediliyor. Otomerkezi CEO’su Muhammed Ali Karakaş, son dönemde araçlarda tekrar gündeme gelen fiyat artışları ile ilgili olarak şunları kaydetti:

“Yıl sonuna kadar fiyatlarda kur, faiz ve sıfır kilometredeki tedarik durumu üçgenine bağlı olarak 2.el araçlarda yüzde 20’ye kadar artış yaşanabileceğini öngörüyoruz. Yine yıl sonu pazar beklentimiz şu an için 6.5 milyon seviyesinde. Hali hazırda online platformlardaki ilan sahiplerinin ancak yüzde 10’u gerçek satıcı, reelde satışa açık ortalama 50 bin araç var, geri kalanı manipülasyon”

İkinci el araç ilanlarında ciddi bir azalma olduğunu söyleyen Karakaş “İkinci el aracı olanlar da, bayiler de son haftalarda birer birer ilanlarını kaldırdı. İlan sayılarına bakıldığında da belirgin bir düşüş gözlemleniyor. İlan sayıları ortalama 400 binden 280 bine gerilemiş durumda.Hali hazırda online platformlardaki ilan sahiplerinin ancak yüzde 10’u gerçek satıcı, reelde satışa açık ortalama 50 bin araç var” dedi.

İkinci elde de tedarik zorlaşıyor

İkinci el araç piyasasına stok kaynağı sağlayan etkenlerden birisi ise operasyonel filo kiralama şirketleri oluyor.

Sıfır araç sıkıntısı sebebiyle kiralama şirketleri de var olan araçlarını yenisi ile değiştirme yoluna gidemiyor.

Karakaş, “Kiralama şirketleri sıfır araçlarda tedarik sorunu devam ettiği için artık 1-5 yaş aralığındaki araçlarını, yerine yenisini koyamayacağı için satmaktan vazgeçti, kilometreleri artsa da kiralamaya devam ediyor. Bu da ikinci elde tedariği zorlaştıran faktörlerden sadece birisi. Yıl sonu satış beklentimiz ise 6.5 milyonla sınırlı” yorumunu yaptı.


Like it? Share with your friends!

236
574 shares, 236 points

What's Your Reaction?

Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Hoş değil Hoş değil
0
Hoş değil
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
omg omg
0
omg

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

mehmet aslan

Yazar - Grafiker Reklam. Web master.