afaddan_deprem_bolgesi_icin_uyari
afaddan_deprem_bolgesi_icin_uyari

İki büyük depremle sarsıldık

2 min


149
453 shares, 149 noktalar

İki büyük depremle sarsıldık

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7.7, Elbistan ilçesinde ise 7.6 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi.
10 kentte hasara neden olan depremler sonrasında binalar çöktü, çok sayıda kişi yaşamını yitirdi.

 

Türkiye saat 04.17’de Kahramanmaraş Pazarcık merkezli 7,7 ve saat 13.24’te Elbistan merkezli 7,6 büyüklüğünde depremlerle sarsıldı.  AFAD Deprem Risk ve Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, Elbistan merkezli depremin bağımsız bir deprem olduğunu söyledi.

Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli, 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde 3 bin 471 bina yıkıldı, şu ana kadar bin 541 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Kahramanmaraş’ın yanı sıra Gaziantep, Malatya, Batman, Bingöl, Elazığ, Kilis, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şırnak, Van, Muş, Bitlis, Hakkari, Adana, Osmaniye ve Hatay’da da hissedilen deprem sonucunda 9 bin 733 kişi yaralandı.

 

Türkiye’nin birçok kentinde hissedilen ikinci depremin ardından çok sayıdaki şehirde ilk depremde hasar gören bazı binalar yıkıldı.

6 katlı bina ikinci depremde böyle çöktü:

DİYARBAKIR, MALATYA VE ADANA’DA BİNALAR ÇÖKTÜ

Elazığ’da ilk depremde hasar gören bir apartman ikinci depremde yıkıldı.

Elbistan’da meydana gelen 7.6’lık deprem nedeniyle Adana’nın merkez Çukurova ilçesinde 3 bina daha yıkıldı. Yerle bir olan Sinem Apartmanı’nda arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Bu binalarda birlikte her iki depremde Adana’da yıkılan bina sayısı 10’a yükseldi.

MALATYA- ADIYAMAN KARAYOLUNDA ASFALT KALKTI

Depremde Malatya- Adıyaman D850 karayolu da hasar gördü. Yolun Polatdere mevkisinde asfalt kalktı, bazı noktalarda ise yarıldı. Araçların tehlike oluşturan yoldan güçlükle geçtiği görüldü.

4 YARALI AMBULANS UÇAKLA ANKARA’YA GETİRİLDİ

Adıyaman’da enkaz altında kalan 1’i çocuk 4 kişi, yaralı kurtarıldı. Yaralılar, Sağlık Bakanlığı’na ait ambulans uçakla Ankara’ya sevk edildi.

Esenboğa Havalimanı’na getirilen 4 yaralı, daha sonra ambulanslarla Etlik Şehir Hastanesi’ne sevk edildi. 1’i çocuk 4 yaralı, hastanede tedaviye alındı.

DEPREM ANI KAMERADA

İkinci büyük deprem İskenderun kent merkezinde çalışmaları takip eden SÖZCÜ muhabiri Ali Ekber ŞEN’in objektifine böyle yansıdı:

AFAD Deprem Risk Azaltma Genel Müdürü Tatar “Vatandaşlarımızdan hasarlı binalardan uzak durmalarını ve toplanma alanlarında bulunmalarını istiyoruz.” dedi. AFAD’dan yapılan açıklamada ise  Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli depremlerden sonra şu an itibarıyla Doğu Akdeniz’de kıyılarımızı etkileyecek herhangi bir tsunami tehlikesi bulunmamaktadır.” denildi.

Avrupa Akdeniz Sismoloji Merkezi’de Türkiye’de meydana gelen depremin büyüklüğünün 7.5 olduğunu duyurdu.

Avrupa Akdeniz Sismoloji Merkezi, artçı olarak 3 büyüklüğünden fazla 100’den fazla sarsıntı meydana geldiğini duyurdu. Yapılan açıklamada bu depremlerin 200 kilometrelik fay hattı üzerinde meydana geldiği belirtildi.

1 KİŞİ KURTARILDI

Diyarbakır’da Serin 2 Apartmanı enkazından şeker hastası bir kişi kurtarıldı.

 


Like it? Share with your friends!

149
453 shares, 149 noktalar

Bu habere bir tepki vermek ister misin! Aşağıdan seç, tıkla

Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm

Yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Türkiye çok zor günler yaşıyor. Acımız büyük. Hepimizin başı sağolsun.

mehmet aslan

Yazar - Grafiker Reklam. Web master.